Jar Stopper
82-28-26
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Fragment of a conical jar stopper, which seems to have been fired after being broken. Rope impression on one side, but no inscription. |
| Height | 5.67 cm |
| Width | 5.83 cm |
| Depth | 5.86 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 81-1180 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.