Soul House
82-28-24
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a ceramic soul house consisting of two parts, divided by a wall. One of the two parts has a column base. |
| Height | 8 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/80 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.