| Object Number | 33-15-63A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Archaeology Area | CG95 |
| Locus | CG 95 | Depth 4.70-5.50 C. |
| Period | Hissar I |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Description | Thick disc, both surfaces concave, narrow horizontal piercing. |
| Height | 0.9 cm |
| Outside Diameter | 2.6 cm |
| Credit Line | Persian Expedition; Erich Schmidt, 1933 |
| Other Number | H1058 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



