Weight (uncertain)
82-28-18
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a ceramic weight. Weight is roughly shaped like a D. The flat surface is concave. A hole runs through the thickness of the weight, perpendicular its long axis. |
| Height | 8 cm |
| Width | 9 cm |
| Thickness | 5.1 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 235-1334 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.