Stela Fragment (uncertain)
82-28-15
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of inscribed limestone, probably from a stela. Sunk relief of a column of hieroglyphs. At the top is part of a "dj" sign, followed by a "Htp" sign, a "p" flanked by "t" loaves, and another "t" sign at the bottom. Part of another sign appears at the very bottom of the fragment, but too little remains to identify. |
| Height | 11.1 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Thickness | 5.91 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | -- - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.