Vessel Fragment
82-28-13
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience (uncertain) |
| Description | Small fragment of a faience (?) or glazed pottery vessel. Exterior has modeled decoration depicting lotus flowers or perhaps wheat. |
| Height | 3.44 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 4.9 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 37-1136 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.