Bead
58-35-26V
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 58-35-26V |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Shell |
| Description | Largest of the three, cylindrical in shape. Top of shell broken off. |
| Length | 3.7 cm |
| Outside Diameter | 1.6 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Kliberg, 1958 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.