Head Rest
Fragment
82-28-5
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a stone headrest. Upper surface has a slight curve. Column is octoganal, with a square impost block. |
| Height | 7 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 6.8 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 181-1280 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.