Rim Fragment
82-28-12
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Fragment of a travertine vessel rim. Original vesel had a staight neck, and an everted straight rim. Original exterior rim diameter is 5cm. Interior hole is about 1.7cm. |
| Height | 2.38 cm |
| Width | 4.12 cm |
| Thickness | 2.07 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 231-1330 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.