Ostracon
82-28-10
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Redware sherd with a short 4 line text in Demotic (?). |
| Height | 3.92 cm |
| Width | 4.81 cm |
| Thickness | 0.67 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/51 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.