Ostracon
82-28-9
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Small ceramic ostracon, painted yellow inside, natural color outside, with what appears to be the back leg and kilt of a figure drawn in ink. |
| Height | 5.6 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Depth | 0.75 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/63 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.