Blade
82-28-7
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Flint |
| Description | Small fragment of a flint blade. Unifacial. |
| Length | 2.74 cm |
| Width | 1.52 cm |
| Thickness | 0.39 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 27-1126 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.