Implement
E18002
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E18002 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | AN 31 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory | Bone |
| Description | Sharpened bone (?) or ivory (?) implement. Marked in ink "An 31." |
| Height | 0.64 cm |
| Length | 6.99 cm |
| Width | 0.64 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
| Other Number | CG2015-4-438 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.