Stela Fragment
82-28-1
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Small limestone round-topped stela, with no inscription or decoration. Area at the upper right is broken away. |
| Height | 21.5 cm |
| Width | 16 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 136-1235 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.