Lintel Fragment
CG2015-9-364
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-364 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a door lintel from the palace of Merenptah. Incised and filled decoration. Feathers of a wing on a curved cavetto above a torus. Iron bars set into the fragment. |
| Height | 35 cm |
| Length | 52 cm |
| Width | 23 cm |
| Other Number | E13551A (?) - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.