Lintel Fragment
E13551.4
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E13551.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a door lintel from the palace of Merenptah. Small portion of the cavetto at the top, torus in the middle, and a blank field below. Incised and filled borderline at the very bottom. |
| Height | 47 cm |
| Length | 60 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | Received from the Service des Antiquites, Egypt, 1924 |
| Other Number | E13551A-3 - Original Number | CG2015-9-361 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.