Column Fragment (uncertain)
CG2015-9-355
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-355 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment, possibly from a column, from the palace of Merenptah. Raised relief. At the left is what appears to be the pleated kilt of the king. At the right is a damaged hieroglyph (?). |
| Height | 18 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 5 cm |
| Other Number | -- - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.