Column Fragment (uncertain)
CG2015-9-354
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-354 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment, posibly from a column, from the palace of Merenptah. Raised relief, two hieroglyphs. At the left is a standing man with arms raised (Sign A28), and at the right is an "H" sign. |
| Height | 14 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 7 cm |
| Other Number | -- - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.