Column Fragment
CG2015-9-343
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-343 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column from the palace of Merenptah. Incised decoration, consisting of a was-scepter at the right, facing right. A sun-disc is in the center, and a loop at the left may be the top of an ankh. |
| Height | 12 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 10 cm |
| Other Number | -- - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.