Blade Fragment
E15207.1
From: Sudan | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E15207.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Romano-Nubian |
| Provenience | Sudan | Nubia | Buhen |
| Locus | Cemetery K16 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Flint |
| Description | Part of a flint blade |
| Height | 5.08 cm |
| Length | 2.54 cm |
| Width | 0.64 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
| Other Number | 4785 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


