Column Fragment
CG2015-9-342
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-342 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column from the palace of Merenptah, Room 20. No decoration on the curved surface. |
| Height | 14 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Other Number | -- - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.