Column Fragment
CG2015-9-340
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-340 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column from the palace of Merenptah, Room 20. Incised and filled decoration. At the top, three sides of a rectangular enclosure, which seemingly had a text inside. At the bottom are two incised lines, running around the circumference of the column drum. |
| Height | 28 cm |
| Length | 35 cm |
| Width | 30 cm |
| Other Number | -- - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.