Column Fragment
CG2015-9-336
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-336 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column from the palace of Merenptah. Raised relief decoration. At the top is an image of the goddes Maat, seated upon a basket, being offered by the hands of the king, facing right. At the bottom is a small epigraph which appears to read "rdj nswt n nb ...," "The King offers to the lord..." |
| Height | 13 cm |
| Length | 66 cm |
| Width | 15 cm |
| Other Number | E13559B-H - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.