Column Fragment
CG2015-9-335
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-335 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column from the palace of Merenptah. Raised relief decoration. At the left are the lower legs and left foot of a standing male (probably the king), wearing a translucent pleated garment. To the right is the lower portion of a scepter (?). There is a raised ground line at the bottom. |
| Height | 24 cm |
| Length | 42 cm |
| Width | 13 cm |
| Other Number | E13559B-R - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.