Column Base
CG2015-9-327
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-327 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | Room 20 Base 1 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of column base 1 from Room 20 of the palace of Merenptah. No decoration. |
| Height | 18 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 4 cm |
| Other Number | E13559A-M - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.