Kohl Pot Lid
E18000
From: Egypt | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E18000 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Buhen |
| Locus | J41 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Steatite |
| Description | Steatite kohl pot lid |
| Height | 2.54 cm |
| Length | 2.54 cm |
| Outside Diameter | 3.1 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
| Other Number | CG2015-4-1308 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.