Wall Fragment
E16141.17
From: Egypt | Meydum
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16141.17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Part of wall. Of Atet. Inlaid. North chamber, top register. This fragment has part of the leash Nefermaat holds, and a small area of undulating desert surface. |
| Height | 15 cm |
| Length | 40 cm |
| Width | 40 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


