Double Nucleiform Scraper
31-57-266
From: Palestine | El-Kebara
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-57-266 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Aurignacian |
| Provenience | Palestine | El-Kebara |
| Archaeology Area | Level D2 |
| Locus | Level D 2 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Semi-steep. Part of cortex remaining. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 2.4 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



