Graving Tool
97-563-10947
From: United States of America | Montana | West Butte
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10947 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Montana | West Butte |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Agate (uncertain) |
| Description | Orange-red. |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10947 - Old Museum Number | 29101 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

