| Object Number | NA11719A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass | Fiber |
| Description | Man's leggings. Buckskin, fringed and beaded decorations. |
| Length | 85 cm |
| Width | 32 cm |
| Credit Line | Purchased from Philadelphia Art Galleries Auction, 1927 |
| Other Number | 549 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


