Burin
53-54-117
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-117 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | House 7 Upper Level, depth 7" |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Very small, ground points only. Long and irregular shape. Gray slate. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 767 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.