Lime Container
50-49-598A
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-598A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ifugao |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Peel |
| Description | Bamboo tube similar to 50-49-597: scratched formal design. Cloth stopper (B). |
| Length | 20.4 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
| Other Number | 453 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
