Wall Fragment
CG2015-9-321
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-321 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a decorated wall scene from the palace of Merenptah, Room 7, left side. Incised decoration. Front of the face and torso of a fertility god (Hapy), holding a platter with a Hes jar and a lotus blossom. |
| Height | 30 cm |
| Length | 66 cm |
| Width | 23 cm |
| Other Number | 84-1-4 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.