Door Jamb
Fragment
E13555.4
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E13555.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a door jamb from the palace of Merenptah. No decoration. |
| Height | 9 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1924 |
| Other Number | E13555A-2 - Old Museum Number | CG2015-9-315 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.