Scarab
32-15-391
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 32-15-391 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Culture | Egyptian |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Below Tuthmosis III Temple on Level IX |
| Locus | below Tuthmosis III Temple on Level IX |
| Period | Late Bronze IB | Late bronze IIA |
| Date Made | 1470-1300 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Steatite |
| Iconography | Hawk | Crown |
| Description | White steatite, iridescent white remains of glaze. Base bears figure of a hawk, wearing the double crown of Egypt, over a neb sign. In front of the hawk is a nefer (?) sign, while in back of him are two obscure signs. |
| Length | 1.3 cm |
| Width | 1 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1932 |
| Other Number | 31-11-22 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




