| Object Number | 43-6-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Assyrian |
| Provenience | Near East |
| Period | Neo-Assyrian Period |
| Date Made | 911-612 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Soapstone |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Soapstone; with fragment of inscription of a king of Assyria, about 800 B.C. Royal/Monumental text. |
| Length | 15.9 cm |
| Width | 11 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Frank H. Bachman, 1943 |
| Other Number | P461836 - CDLI Number | UM 43-06-001 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
