Column Base
CG2015-9-288
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-288 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | 20: B1: 20 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column base from the palace of Merenptah, Room 20. Incised and filled decoration. At the top is the lower portion of a "p" sign, and a seated god determimnative, facing right. Below is a borderline. |
| Height | 12 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 6 cm |
| Other Number | E13559A-E - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.