Column Base
CG2015-9-286
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-286 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | 20: B1: 7 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column base from the palace of Merenptah, Room 20. Incised and filled decoration, consisting of the lower portion of a small cartouche frame or shen hieroglyph. |
| Height | 15 cm |
| Length | 43 cm |
| Width | 6 cm |
| Other Number | E13559A-Q - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.