Column Base
CG2015-9-280
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-280 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | Room 20 Base 1 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column base from the palace of Merenptah, Room 20. Incised and filled decoration. Straight line above a short wavy line. |
| Height | 11 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 4 cm |
| Other Number | E13559A - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.