Wall Fragment
CG2015-9-275
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-275 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | 18-7: L |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a decorated wall from the palace of Merenptah, Room 7, left side. Incised and filled decoration. At the left is a border consisting of a djed-pillar above a was-scepter, above an ankh. At the right is a small portion of an "n" sign, above a seated god determinative. |
| Height | 19 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 10 cm |
| Other Number | 84-1-4 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.