Mug
23030
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: Colorado | Mesa Verde | Cliff House | Navajo Canyon | Montezuma County
Curatorial Section: American
| Object Number | 23030 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | Colorado | Mesa Verde | Cliff House | Navajo Canyon | Montezuma County |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1200-1300 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Mesa Verde Black-on-white |
| Description | Ceramic mug with handle. Painted, Mesa Verde Black-on-White overall design. T shaped hole in handle. |
| Height | 9.21 cm |
| Width | 13.65 cm |
| Depth | 10.48 cm |
| Outside Diameter | 13.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


