Jug
49-12-995
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-995 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 36W:13 |
| Period | Cypro-Geometric IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Cypriot Coarse Ware |
| Description | Incomplete and mended. Comparatively narrow neck. Slightly fire-blackened. Clay: gritty brick-red to gray. |
| Height | 13.2 cm |
| Width | 12.6 cm |
| Outside Diameter | 11.8 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P919 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




