Rim Sherd
70-32-37
From: Greece | Corinth | Corinthia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 70-32-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Greek |
| Provenience | Greece | Corinth | Corinthia |
| Locus | South Stoa |
| Date Made | 146 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Profile of lip angular. A broad wheel run groove beneath it separates it from the wall. Dull brown glaze on exterior; dull glaze partly black, partly red on interior. Light brown clay. |
| Height | 2.6 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Outside Diameter | 4.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Greek Government, 1970 |
| Other Number | XIX;21 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



