| Object Number | P216 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kayan |
| Provenience | Borneo | Sarawak |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Flat piece of wood carved to leave a pattern in high relief. The block is inked and pressed onto the skin as a guide for the tattooing. Pattern may be a crude version of an Iban design for the front of a man's throat. |
| Length | 7 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
| Other Number | 10 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



