Wall Fragment
CG2015-9-264
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-264 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a decorated wall in the palace of Merenptah, Room 7, left side. Incised and filled decoration. At the left is part of Merenptah's cartouche, and at the right is a was-scepter. This piece is one of four that fit together (CG2015-9-262, CG2015-9-263, CG2015-9-264, and CG2015-9-265). |
| Height | 21 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 14 cm |
| Other Number | 84-1-3 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.