Wall Fragment
CG2015-9-261
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-261 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a decorated wall from the palace of Merenptah, Room 7, right side. Incised and filled decoration. At the left is a partial column of hieroglyphs, including the bottom of a bird sign, and a "nb" sign. In the center is a notched palm frond, and at the right is a large Horus falcon which is missing its legs. Small curl above Horus may be part of his crown. |
| Height | 31 cm |
| Length | 44 cm |
| Width | 8 cm |
| Other Number | 84-1-3 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.