Wall Fragment
CG2015-9-253
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-253 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of wall decoration from the palace of Merenptah, Room 7. Incised and filled decoration. At the center is the rnp.t hieroglyph (M7). To the right is a was-scepter atop the upper portion of an ankh. Surface of the block is highly friable. |
| Height | 34 cm |
| Length | 32 cm |
| Width | 11 cm |
| Other Number | 84-1-4 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.