Rubbing Tool
49-25-175
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-175 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 1-S 12-18" in dark midden with large chitons |
| Section | American |
| Materials | Shale |
| Description | Yellow shale. Flat on one side and slightly faceted on the other. Thin. Knife-like. |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 245 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.