Slate
33-37-91
From: United States of America | Alaska | Prince William Sound | Hawkins Island | Palugvik Village
Curatorial Section: American
| Object Number | 33-37-91 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Prince William Sound | Hawkins Island | Palugvik Village |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Stratum I, 2E, 9"-1'3" |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Technique | Sawed |
| Description | Sawed slate. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Danish National / University Museum Expedition; Kaj Birket-Smith and Frederica de Laguna, 1933 |
| Other Number | 105 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.