| Native Name | Sari |
| Object Number | 43-12-73A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 19th Century |
| Date Made | Mid to Late19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Silk |
| Technique | Brocade | Dyed | Woven |
| Iconography | Floral | Buta | Boteh |
| Description | Wine-colored sari made of silk brocaded with supplementary patterning wefts using a jacquard loom. Border all around; wide band at one end which includes conventionalized floral borders. |
| Length | 440 cm |
| Width | 111 cm |
| Credit Line | Bequest of Mrs. Frances E. (Harry) Markoe, 1943 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




